(for English scroll down)
Můj tip: doporučuji pořídit si speciální sešit nebo šanon, kam si můžete diktáty zakládat
Ať už se psaním diktátu v cizím jazyce máte zkušenosti, či nikoliv, doporučuji alespoň pro začátek dodržovat postup v závěru článku!
Dneska vás v úvodu pozvu na krátký výlet zpět do školních lavic. Představte si, že jste zpátky na základní škole, do třídy přichází vaše učitelka a pronese obvyklou větu: „Napíšeme si diktát.“ Jaká je vaše reakce? S klidem vytáhnete tužku a sešit a čekáte, až se připraví ostatní? Probudí se ve vás frustrace, protože diktát nepatří mezi vaše oblíbené disciplíny a vždycky se najde několik slov, u kterých nevíte, jak je správně napsat? Zachvátí vás čirá panika, protože diktát se pro vás rovná rannímu dobíhání autobusu, který zavírá dveře pokaždé, když se jen zdánlivě přiblížíte ke konci věty?
Ať už jste odpověděli jakkoliv, zkusme teď udělat střih a podívat se na druhou situaci, která následuje o pár dní později. Učitelka opět přichází do třídy a přináší diktát opravený. Dostáváte známku nebo komentář, píše se oprava a tím to obvykle končí. Verdikt u většiny lidí zní: Umím/neumím psát diktát. Co nám ale mnohdy uniká, je smysl, proč vlastně diktát píšeme? Je to jako skákání přes kozu, ze kterého dostaneme známku, ale v životě ho přesně v tomto provedení nepoužijeme? Nebo nám může opravdu v něčem pomoct? Jednoznačně MŮŽE!
Někdo teď může namítnout, že ne vždycky si musím zapisovat celý text. Lidé mi mohou informace zrekapitulovat v e-mailu nebo zprávě a dost často si informace nemusím zapisovat, ale můžu si je zapamatovat. To je samozřejmě pravda, ale ne vždy je tomu tak, a pokud budu trénovat s uceleným textem, bude pro mě pak pár frází o hodně jednodušších.
5x ANO!
Práce s nahrávkou: (na konci článku)
– pokud mi chybí hlavně háčky, čárky a písmena, opravuji přímo do diktátu
– pokud mám špatně napsaná celá slova, vypíšu si je barevně (nebo je barevně označím pod text)
K diktátu se doporučuji vrátit druhý den nebo za několik dní a znovu si ho přečíst a projít slova, ve kterých jsem udělal/a chybu. Popř. si můžu vyzkoušet s odstupem napsat diktát znovu.
Diktát pro vás budu tvořit pravidelně, takže po pár lekcích získáte přehled o tom, jak na tom jste, jaká slova vám dělají problémy, a vytvoříte si nový studijní materiál.
My tips: I recommend keeping a special notebook or folder where you can keep your notes:
Whether you have experience with writing a dictation in another language or not, I recommend following the procedure at the end of the article, at least for the first time! 😊
Feel free to pause & rewind the recording at any time if you find it is too fast or adjust your audio device to a slower speed.
Today, I’d like for you to imagine that you are back in primary school and your teacher has said to the class „today you are going to listen to an audio clip and write what you hear.“ What is your reaction?
Will you calmly pull out a pencil and a notebook and wait for the others to prepare? Are you frustrated because dictation is not your favorite activity and there are always a few words that you miss and/or don’t know how to write correctly? Or are you panicked, because for you writing a dictation is like trying to walk through a brick wall?
Whatever your answer is, let’s move on for now and go forward a few days t o the second situation: The teacher comes to the class again and brings the class‘ corrected dictations. You receive yours back and you have a few corrective marks or comments . For most, this typically results in thinking either „I’m not bad with writing a dictation“ or „OMG! I can’t do this“
However, regardless of what your thought process may be, what we often miss is the reason as to why we are actually writing the dictation in the first place. Is it really just something that we are completing for only a grade, or will the knowledge and skills learn actually help us later on? The answer- it will DEFINITELY help later on out in the real world.
Let’s leave the school desks now and see how practicing dictation will help you with new languages when in the real world:
Practicing your ability to write what your hear will help you to strengthen your language skills for numerous real-life situations.
Now, some may argue that it is not always necessary to write down the whole text. They can say that people could provide the information requested in the form of an email or SMS, or even that they can retain the information all via memorization and remembering what someone tells them. Of course, these points all can be true; however, in practicing writing clear & concise text then being able to correctly recall new phrases will become much easier.
Will a dictation help me if:
The answer: YES! YES! YES! YES! And… YES!
When working with the recording:
Working with a key:
– if you mainly miss hooks, accents and letters, correct these mistakes directly on the dictation
– if you have misspelled entire words, write them down with a coloured pencil (or mark them in colour below the text)
3. Look up all the words that are new to you and write their meaning under the dictation
4. Listen to the colour-corrected dictation once again
5. Finally, read it aloud or in-sync with the recording
I recommend going back to the dictation the next day or in a few days to review and go through the words that you made mistakes on or that were more difficult for you. It would also be a good habit to attempt to write the dictation again a few days later.
I will create a dictation for you regularly, so after a few lessons you will get an overview of how you are doing and what words/sounds/letters are causing you the most difficulty, and this will help you to create new study material.