Zkouška na občanství: Mluvení

Ústní část zkoušky na občanství (a certifikované zkoušky B1) trvá 15-18 minut. Zkoušení jsou vždy 2 kandidáti. V části 1 a 2 se střídají, část 3 dělají společně.

Seznam komunikačních situací pro úroveň B1:
1) osobní údaje, rodina a životní okolnosti,
2) dům, domácnost a nejbližší okolí,
3) životní styl, každodenní život,
4) vzdělání,
5) zaměstnání,
6) volný čas, zábava, zájmy, záliby, koníčky,
7) cestování,
8) nakupování,
9) jídlo a pití,
10) zdraví,
11) služby,
12) společenské vztahy,
13) aktuální události,
14) hledání cesty a místa,
15) počasí,
16) jazyk, učení se jazykům.

1. Představení

Kandidát se krátce představí, odpovídá na doplňující otázky zkoušejícího z každodenního života. Odpovědi musí být delší a plynulé, neočekává se pouze ano/ne nebo jedna věta.

Např. Jak vypadá vaše rodina? Jak obvykle trávíte víkend?

Moje rodina je malá. Jsem to já, moje sestra, maminka a tatínek. Máme ještě babičku, ale ta s námi nebydlí. Moji rodiče jsou v důchodu a sestra je studentka.

O víkendu nikdy nepracuju a trávím čas s rodinou. Často chodíme na výlety do přírody, sportujeme nebo chodíme na kulturní akce. Někdy trávím čas taky s kamarády nebo sama.

2. Obrázky

Kandidát si vybere ze dvou témat. Dle svého výběru pak dostane obrázek s otázkou a musí na toto téma mluvit. Zkoušející pak může položit doplňující otázky.

Příklad:

SKRIPT KE STAŽENÍ TADY

Tipy k obrázkům:

  • popište krátce oba obrázky (kdo/co tam je, jaké má oblečení, jak vypadá, co dělá, je uvnitř/venku, jaké je počasí/roční období, jakou má náladu…)
  • jakou aktivitu byste si vybrali a proč (osobní zkušenost, dělali byste to, kdybyste měli více času, dělali jste to v dětství/ve vaší zemi, řekněte, jak se u toho cítíte: odpočívám, setkám se s přáteli, můžu být o samotě, můžu cestovat/zůstat doma…)
  • jakou aktivitu byste si nevybrali a proč (nemáte osobní zkušenost, je to nudné, neumíte to, dělal(a) jste to v dětství a už nechcete, nemáte na to čas, peníze, nemáte to s kým/kde dělat, je to příliš daleko, bojíte se…)
  • můžete porovnat obrázky mezi sebou: cestování vlakem je rychlejší než cestování na kole, bydlení na vesnici je levnější než bydlení ve městě….
  • můžete přidat zkušenost někoho z vaší rodiny nebo kamarádů: Nehraju fotbal, ale můj tatínek a bratr hráli fotbal celý život. Teď už se na něho dívají jenom v televizi nebo chodí na stadion.

Měli byste mluvit cca 2 minuty. Poté se bude zkoušející ptát na doplňující otázky, např. Jaký sport děláte? Jak často sportujete? Máte raději kolektivní nebo individuální sporty? Platí tady nepsané pravidlo, že čím více mluvíte samostatně, tím méně doplňujících otázek se nejspíš bude zkoušející ptát. Odpovědi na otázky by měly být plynulé v několika větách.

3. Konverzace s druhým kandidátem

Kandidáti dostanou obrázek se situací a několika pomocnými otázkami. Musí společně diskutovat a domluvit se, co udělají.

Příklad:

Tipy ke konverzaci:

  • nejdůležitější je interakce – oba kandidáti na sebe musí vzájemně reagovat – ptát se na otázky, odpovídat, souhlasit, nesouhlasit, navrhovat řešení. Nejsou to dva monology spojené dohromady.
  • uvádějte příklady z reálného života, konkrétní kino, proč tam rádi chodíte nebo proč vůbec nechodíte do kina. Konverzace by se měla blížit normálnímu rozhovoru.
  • držte se tématu a nesnažte se z něho odejít někam jinam
  • sledujte doplňující otázky k obrázku a veďte podle nich konverzaci – hodně vám pomůžou

Tipy pro interakci:

  • Pokud váš partner moc nemluví, ptejte se ho na otázky
  • Pokud si váš partner nemůže vzpomenout na slovo, pomozte mu a řekněte mu ho (předtím mu ale dejte šanci si vzpomenout)
  • Pokud váš partner naopak mluví až moc, nebojte se ho zastavit a vzít si slovo, např.: Jestli dovolíš, rád bych řekl(a)…. Můžu teď k tomu něco říct já? … Rád(a) bych doplnil(a)…
  • Pokud nerozumíte, co partner říká, nebojte se ho poprosit, aby vám větu zopakoval nebo vysvětlil jako to myslí: Můžeš to říct ještě jednou, prosím? Můžeš to zopakovat, prosím? Teď nerozumím, jak to to myslíš. Můžeš mi to vysvětlit, prosím?

Připomenutí několika frází, které znáte, ale mohou se hodit:

Nechceš jít se mnou…. – Would you like to go with me….

Co kdybychom (šli zítra do kina)? – What about (going to cinema tomorrow)

Můžeš vybrat – You can choose …

Můžeš koupit – You can buy …

Já chodím často do – I often go to …

Já chodím rád(a) do – I like going to …….

Já kupuju často – I often buy …..

Chceš se přidat? – Would you like to join ….

Chceš taky? – Would you like it too?

Můžeme zkusit – We can try …?

Chceš zkusit …. ? – Would you like to try…?

Vyjádřete váš názor:

Myslím si, že – I think that …

Nemyslím si, že – I don’t think that

Podle mě – In my view

Podle mého názoru – In my opinion

Pokud jde o mě – As for me

Jsem lektorkou češtiny a už téměř jedno desetiletí seznamuji cizince s krásami mého rodného jazyka, pomáhám jim překonávat jeho úskalí a motivuji je k jeho praktickému studiu a využívání v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde I am a Czech language teacher and for almost a decade I have been introducing the beauty of my native language to foreigners, helping them to overcome its difficulties and motivating them to study it and use it in everyday life.. My story