Dneska bych ráda představila zkoušku na občanství a její méně známou variantu certifikovanou zkoušku z češtiny pro cizince CCE B1.
Jelikož je registrace na zkoušku na občanství v poslední době poměrně adrenalinová záležitost, protože volných míst je málo a zájemců mnoho, nabízí se možnost využít také certifikovanou zkoušku z češtiny pro cizince CCE B1, protože pro účely žádosti o české občanství můžete využít obě. V následujícím článku se podíváme, jaké jsou rozdíly mezi oběma zkouškami a můžete se rozhodnout, jaká varianta vám více vyhovuje.
Zkouška na občanství ke stažení TADY
Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince CCE B1 ke stažení TADY
Čtení
Zkouška na občanství
Délka: 50 minut
Průměrná délka na 1 úkol: asi 11 minut (počítejte s časem na přepsání odpovědí do archu)
Počet úloh: 4
Celková délka: cca 800 slov
Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince CCE B1
Délka: 50 minut
Průměrná délka na 1 úkol: asi 11 minut (počítejte s časem na přepsání odpovědí do archu)
Počet úloh: 4
Celková délka: cca 1600 slov
Shrnutí:
Psaní
Tato část je stejná pro obě zkoušky:
Celková délka: 60 minut
Počet úloh: 2
Shrnutí:
UPOZORNĚNÍ: Na zkoušce máte k dispozici prázdný papír a pak odpovědní arch, který budete odevzdávat. Pokud si chcete text napsat nejdříve nanečisto,
POČÍTEJTE S ČASEM, KTERÝ BUDETE POTŘEBOVAT NA PŘEPSÁNÍ VAŠEHO TEXTU DO ODPOVĚDNÍHO ARCHU!
Poslech
Zkouška na občanství
Délka: 35-40 minut
Počet úloh: 4
CCE B1
Délka: 35-40 minut
Počet úloh: 4
Shrnutí:
Pokud chcete trénovat a už jste si prošli vzorové testy, doporučuji POSLECHY TADY NA JUST CZECH
Mluvení
Délka: 15-18 minut/dvojice
Počet úloh: 3
Mluvení je stejné pro obě zkoušky
Shrnutí:
Obecně doporučuju projít si před přihlášením na zkoušku oba modelové testy, stopnout si čas a potom se rozhodnout, co vám více vyhovuje. Oba testy jsou s dobrou přípravou zvládnutelné, záleží pouze na vás a vašich dovednostech a preferencích. Pokud je vaše úroveň solidní B1 nebo vyšší a jste zvyklí v češtině fungovat v každodenním životě, je to pro vás rozhodně plus. I přesto ale doporučuju se na test připravit, projít si modelové varianty, dát si jednorázovou konzultaci s učitelem/školou, která se zkouškové přípravě věnuje, a to zejména ohledně mluvení a psaní. Zda je vaše úroveň dostačující pro čtení a poslech, můžete lehce poznat sami z modelového testu. Na mluvení a psaní by se měl podívat učitel, protože text vám může opravit kamarád a při troše štěstí i vysvětlit vaše chyby. S čím vám ale neporadí je, jestli to bude stačit na úspěšné splnění zkoušky nebo ne. To stejné v případě mluvení. Z vlastní zkušenosti vím, že psaní bývá často pro studenty nejtěžší, protože ho používáme nejméně (myslím tím nejméně bez pomoci překladače, korektoru, AI nástrojů atd ).
Pokud si chcete otestovat svoji úroveň, můžete využít TEST PSANÍ NANEČISTO nebo se přihlásit do KURZU PSANÍ (NEJEN) NA OBČANSTVÍ